V Moskvě se konala zkouška vojenské přehlídky před Dnem vítězství

Date:

Na moskevském Rudém náměstí se v sobotu konala zkouška pondělní vojenské přehlídky u příležitosti Dne vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.

Balistická raketa typu RS-24 Jars na zkoušce pondělní vojenské přehlídky u příležitosti Dne vítězství na moskevském Rudém náměstí, 7. května 2022

Během zkoušky Rudým náměstím pochodovaly vojenské jednotky seřazené do formací, za nimi následovala samohybná děla. Rusové předvedli i balistickou střelu typu RS-24 Jars, přičemž nad hlavami účastníků přelétávala bojová letadla a helikoptéry.

Vojenská prohlídka se uskuteční celkem ve 28 ruských městech. Největší z nich bude v Moskvě, kde se představí 11 tisíc vojáků, 131 vojenských vozů a 77 vojenských vrtulníků a letadel.

Osm stíhaček typu Mig-29 nad Rudým náměstím vytvoří písmeno „Z“, které se stalo projevem podpory ruské agrese na Ukrajině, píše AFP. Na akci přednese projev ruský prezident Vladimir Putin.

The Moscow International Business Center (Moscow-City) skyscrapers against blue evening sky.

Kreml minulý týden oznámil, že na vojenskou přehlídku nepozval žádné zahraniční lídry, dokonce ani běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který je blízkým spojencem Putina. Na prohlídce se z důvodu ruské invaze na Ukrajinu neplánují zúčastnit ani diplomaté západních zemí akreditovaní v Rusku.

Mnozí nejmenovaní američtí a západní představitelé se podle AFP začali přiklánět ke scénáři, že Putin by 9. května mohl oficiálně vyhlásit válku Ukrajině, což by mu umožnilo plnou mobilizaci ruských zástavních sil. Kreml tyto spekulace však popřel.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Реs a cestování autem. Jak na to?

I z pejska se může stát nadšený cestovatel, pokud...

Ekzém na rukou příčiny a druhy

Kůže je červená, popraskaná, mokvá, svědí nebo bolí –...

Něžná a symbolická krása akvamarínů

K oblibě akvamarín předurčila nejen unikátní barva, ale i...

Jak nekojit? Těchto 11 praktických kroků vás k tomu zaručeně přivede, pozor na takové „rady“

„Nešlo to,“ pokrčí rameny Alena, matka dvouměsíčního chlapečka na...