Pažitka: Povzbudí tělo a pomůže při dietě

Date:

Chutná rostlina se objevuje na zahradách ještě během studených měsíců, na sklonku zimy. Patří do skupiny rodu Allium, tedy mezi kvetoucí rostliny spolu se šalotkou, pórkem a cibulkou. Spodní část stonku má velmi jemnou, čistou a cibulovou chuť. Vrchní část je výraznější a aromatická. Pažitka se používá k ochucení brambor, masa, vajíček, ale také do omáček či studené kuchyně. Kromě využití v gastronomii si nachází své místo také v přírodním léčitelství.

Pryč s červy

Někteří odborníci se domnívají, že zmíněná bylina se dokáže popasovat s parazity v lidském těle. Cizopasné organismy se do těla dostávají například z nedostatečně umyté zeleniny, případně syrového masa. Kromě pažitky je likvidují i ​​její rostlinní „sourozenci“ česnek a citrónová tráva. Někteří lidé používají zmíněnou bylinu také ke snížení infekce, což je zvláště důležité během prudkých změn počasí. Ženy mají rádi pažitku nejen na talíři, ale také v rámci různých diet. Používá se totiž k redukci nadměrně zadržené vody v organismu. Přestože ještě neexistuje dostatek důkazů, předpokládá se, že pažitka má stimulující účinky na tělo.

Vhodná do diety

Aromatická rostlina má minimální kalorickou hodnotu. Jedna polévková lžíce pažitky obsahuje jen tři kilokalorie. Malé množství energie pochází ze sacharidů. Zbytek tvoří zdraví prospěšná vláknina, která reguluje trávení. Klíčový je zejména obsah vitamínů a minerálních látek. Z mikroživin se v pažitce nachází zejména vitamín A, což představuje asi 3 % doporučeného denního příjmu této látky. Kromě toho má vitamín C, kyselinu listovou a vitamín K.

zelený chřest
ČTĚTE I
Chřest jako hlavní jídlo i jako příloha! Ale kolik jí koupit pro celou rodinu? Zde jsou přesná množství na porci
Jak fungují tyto vitamíny?

Vitamin A patří do skupiny látek, které podporují zdraví pokožky, sliznic a očí. Vitamin C je nezbytný pro správné fungování imunitního systému a vitamin K je potřebný pro správnou srážlivost krve. Zanedbatelné nejsou ani minerální látky jako vápník, fosfor a draslík. První dva zmíněné minerály pomáhají zlepšovat stav kostí a zubů. Draslík pomáhá zejména v době, kdy máme nedostatek tekutin. Kromě toho patří do skupiny látek, které jsou nezbytné pro správné fungování kardiovaskulárního systému. Pozor je třeba si dávat zejména při její nadměrné konzumaci. Mezi typické vedlejší příznaky, podobně jako v případě česneku, patří bolesti břicha a žaludeční potíže. Zvýšená opatrnost je nutná i pro lidi s různými alergiemi. Pažitka, tak jako česnek, obsahuje látku alicin, která může v ojedinělých případech vyvolat problémy s dýcháním.

„A knife is cutting chives; very narrow depth of field, focus on first couple of chives.see related:“

Skutečně široké využití

Pažitka se používá v gastronomii zejména v syrovém stavu. Roste na jaře a nevyžaduje speciální péči. Čerstvou bylinu najdeme po celý rok i na pultech obchodů. Při výběru pažitky je třeba vybírat rostlinu se sytě zelenými stonky, které jsou rovnoměrně zbarvené. Vyhnout bychom se měli žlutým a zvadlým stonkům, které nepřinesou téměř žádný užitek. Pokud si tuto bylinu přineseme domů z obchodu, krájejme ji až těsně před použitím. Zbytek můžeme klidně zabalit do papírové utěrky a nechat v lednici, kde vydrží téměř celý týden.

Jak se skladuje v mrazničce

Chceme-li pažitku skladovat v mrazničce, prý pomůže, pokud ji nakrájíme na hrubší části. Nepoužívejme nůž, spíše nůžky. Pažitka se stává pravidelnou součástí pomazánek. Vyjímá se na pečených bramborách, v polévkách, ale skvěle se kombinuje také s máslem, jogurtem nebo zakysanou smetanou. Své uplatnění si nachází také při konzumaci smetanových sýrů, vajíček, zeleninových i majonézových salátů.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Plazmová svářečka aneb kde shánět náhradní díly?

Popularita plazmových řezaček je u řemeslníků na volné noze...

Souboj Free VPN Planet Premium x Windscribe Free: V čem je která lepší?

Jaká z těchto VPN je lepší: Free Planet VPN,...

Реs a cestování autem. Jak na to?

I z pejska se může stát nadšený cestovatel, pokud...

Ekzém na rukou příčiny a druhy

Kůže je červená, popraskaná, mokvá, svědí nebo bolí –...