Nejvyšší vůdce Talibanu mulla Hajbatulláh Áchúndzáda vydal v sobotu nařízení, které ukládá ženám povinnost nosit na veřejnosti burku zahalující celé ženské tělo. Jde tak o jedno z nejtvrdších opatření zaměřených na kontrolu života žen, které Tálibán zavedl od té doby, co se chopil v Afghánistánu moci.
Afghánky na protestu za ženská práva v Kábulu, září 2021
„(Ženy) by měly nosit čádor, protože jde o tradici a je to úctivé,“ uvádí se v nařízení Áchúndzádu. Čádor je druh islámského oděvu pro ženy, který zakrývá celé tělo od hlavy až k patě, ale ponechává odhalenou její tvář.
Nejvyšší vůdce Talibanu však ve svém nařízení dále uvádí, že afghánské ženy, které nejsou příliš staré nebo mladé, si musí zahalit na veřejnosti celý obličej kromě očí tak, jak káže islámský právní systém šaría. Ženy by se podle nařízení takto měly oblékat, aby „se vyhnuly provokaci“ při setkání s dospělými muži, kteří nejsou jejich blízkými rodinnými příslušníky.
Play0%Volume
Nařízení přečetl mluvčí afghánského ministerstva pro šíření ctnosti a prevenci neřestí na tiskové konferenci, kde také zaznělo, že ideálním oděvem na zakrytí tváře pro ženy je modrá burka. Ta se stala symbolem předchozího režimu Talibanu z let 1996 – 2001. Burka je tradiční oděv žen v některých muslimských zemích, zahalující celou postavu od hlavy až k patě a jen se síťkovým otvorem na oči.
Nejvyšší vůdce Talibanu v nařízení také ženám doporučuje, aby zůstali raději doma, pokud nemají nějakou důležitou práci, kterou musí vykonat mimo svůj domov.
Taliban přitom tvrdí, že hnutí se změnilo od té doby, co bylo naposledy u moci v letech 1996 – 2001. V této době totiž platila pro ženy přísná pravidla – dívky se například nemohly vzdělávat a ženy nemohly vyjít z domu bez doprovodu mužského příbuzného, přičemž se od nich vyžadovalo, aby si zakrývali tvář.
Přesto však v posledních měsících začala vláda vedená Talibanem zavádět přísná opatření pro ženy, které mimo jiné nesmějí například navštěvovat parky ve stejnou dobu jako muži. Hnutí z tohoto důvodu čelí kritice ze strany západních zemí ale i některých islámských zemí a náboženských učenců pro omezování práv žen.