Případy cizích těles v dětském organismu nejsou ojedinělé a některé mohou vést až k operačnímu zákroku.
Nejčastěji se cizí těleso najde v uchu, v ústech a v nose.
Upozorňuje na to lékař dětského oddělení kežmarské nemocnice Jozef Serafín v souvislosti s případem, kdy devítiletému chlapci vybírali z ucha alkalickou baterku operačně. Kromě zánětu, bolesti a horečky mu způsobila i otok a odumření tkáně na stěně zvukovodu.
Nejčastěji se cizí těleso najde v uchu, v ústech a v nose. Lze jej však identifikovat v různých částech dýchací trubice, trávicího či dokonce urogenitálního traktu, ozřejmil Serafin a upozornil, že v každém případě to představuje pro dítě riziko. Důležité je podle něj sledovat signály, že něco není v pořádku. Rodičům se může zdát, že dítě není ve své kůži. Malé děti zvyknou ve větší míře nebo jinak plakat než obvykle a bývají nespokojenější. Starší zase mohou vyhýbavě komunikovat, bát si, stěžovat si na bolesti v postižené části těla, přiblížil kežmarský lékař.
Další příznaky se podle něj odvíjejí od typu cizího tělesa a jeho umístění, při zasažení dýchacích cest například dominuje kýchání a kašel. Díky tomuto obrannému reflexu se tělo snaží vypudit předmět ven. Pokud se to nepodaří, může v konečném důsledku dojít k udušení, upozornil Serafin. Dodal, že při spolknutí dokáže objekt způsobit neprůchodnost trávicí trubice nebo poškodit její stěnu. To může vést k jejímu proděravění, krvácení do okolí či způsobit infekci.
Při vyšetření se lékaři ptají zejména na charakter cizího tělesa, předpokládanou dobu, kdy se do organismu dostalo a celkové potíže dítěte. Následně jej hledají pohledem, hmatem, případně rentgenem a ultrazvukem. Po vyhodnocení se stanoví postup, jak co nejefektivněji a nejméně zatěžující předmět odstranit.
S případy cizích těles se lékaři setkávají především u malých dětí do tří let, případně mentálně handicapovaných, kteří neumějí správně používat předměty kolem sebe. Objevují se však i případy, kdy se cizí těleso zavedlo do dětského organismu násilně. Třeba klást důraz na správný výběr hraček, pomáhá adekvátní úprava prostředí, aby bylo zajímavé i bezpečné a v neposlední řadě je dobré věnovat dětem přiměřenou pozornost při denních aktivitách, radí Serafin. Důležité podle něj je také mít s dítětem upřímný vztah, aby se nebálo přiznat.