Kůže je červená, popraskaná, mokvá, svědí nebo bolí – tak se může projevit všemi nenáviděný ekzém. Jde především o povrchový zánět kůže, který může mít mnoho příčin. Od nevyhovujících kosmetických přípravků, potravinovou alergii, až alergii na pyl, prach, zvířecí srst a mnoho jiných. Jaké druhy ekzému se nejčastěji projevují na rukou?
Akutní ekzém
Jedná se o dočasný ekzém, tedy reakci na chemické přípravky – čistící prostředky, ale i na dráždivé látky obsahující rostliny a jiné. Tento druh dočasného ekzému – podráždění kůže, může postihnout každého z nás. V takovém případě používejte bariérové krémy typu Dermaguard a potíže brzy zmizí.
Kontaktní ekzém
Alergická kontaktní dermatitida je onemocnění vrozené. Člověk s touto predispozicí vnímá možné alergeny intenzivněji. Většinou se jedná o jednu látku vyskytující se v jeho okolí a tělo na ni reaguje. Mezi nejčastější spouštěče patří kovy, nevhodná kosmetika, pyl, prach, zvířecí srst. Jakmile je kůže v kontaktu se spouštěčem, vznikají na rukou svědící ložiska, které zčervenají, objeví se puchýřky či suchá místa, která mohou praskat až do krve.
V takovém případě je vhodné navštívit lékaře a zjistit přesný alergen. Jedině tak si pomůžete. Jako prevence vám může dokonale posloužit bariérový krém, který kůži ochrání.
Atopický ekzém
Třetím nejčastějším problémem je atopický ekzém. Snadno se zamění s kontaktním ekzémem, ale s tím rozdílem, že se atopie může projevit již v batolecím věku. Jsou ale výjimky, kdy se ekzém objeví až v dospělosti, a právě ruce jsou místem, kde se objeví jako první – ve většině případů. Kůže atopika je velmi citlivá a nereaguje pouze na kontakt s alergenem, ale reaguje také na některé potraviny.
Léčba je podobná jako u kontaktního ekzému, kdy by měla být nejdříve zjištěna příčina a následně je nutné ekzém přeléčit mastmi na předpis. Také je dobré dopřát si koupel z ovesných otrub, a především používat kosmetiku pro atopickou pokožku. Kůži každý den posilněte bariérovým krémem, který zajistí hydrataci a ochranu.