Moskevské Muzeum moderní ruské historie otevřelo začátkem dubna výstavu s názvem „NATO. Kronika krutosti“, která návštěvníkům ukazuje, jak aktivita Severoatlantické aliance (NATO) a její spolupráce s Ukrajinou údajně vedly až k invazi na Ukrajinu.
Výstava je věnována dějinám NATO a začíná bombardováním japonských měst Hirošimy a Nagasaki Spojenými státy v roce 1945, přestože NATO bylo založeno až o čtyři roky později. Jmenuje také bombardování Jugoslávie v roce 1999, války v Iráku, Vietnamu a Afghánistánu a také vztah NATO s Ukrajinou, který podle muzea „vedl až k nynějšímu konfliktu“.
Mezi exponáty patří malby raněných dětí a plačících žen, fotografie protestů proti NATO, které se konaly v Evropě, protitankový raketomet britské výroby, který údajně použily ukrajinské jednotky, či mapy ukazující to, kam až na území Ruska dokážou doletět rakety NATO, jak uvedl hlavní historik muzea Fjodor Kokin.
Výstavu navštívilo dosud 14 tisíc lidí, přičemž je obzvláště populární před blížícím se 9. květnem, kdy Rusové slaví Den vítězství. Vstupné je zdarma, což v Moskvě není běžné.
Názory návštěvníků muzea se různí. Někteří si ji pochvalují, ale podle učitelky biologie Alexandry, která nechtěla zveřejnit své příjmení, je výstava „fušerskou robotou a její návštěva ztrátou času“. V knize návštěv, kde podle muzea mohou lidé otevřeně vyjádřit svůj názor, návštěvníci výstavu označují jako „otřesnou propagandu v sovětském stylu“ a žádají mír na Ukrajině.
Kreml považuje NATO za existenční hrozbu, přičemž ruský prezident Vladimir Putin obviňuje Spojené státy, že používají Ukrajinu jako nástroj k zatažení Ruska do konfliktu. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu Kreml rovněž zakázal nebo pozastavil činnost nezávislých zpravodajských služeb, přičemž ruská státní média ve zvýšené míře vysílají protizápadní a protiukrajinskou propagandu.